Bądź z nami / Be with us

          

  


 

RAGDOLL ZA DARMO

Indywidualny Program Hodowli RAGISSA
„Rodzina Zastępcza”

DSC_8723-large

Nasza hodowla jest hodowlą hobbystyczną, ale profesjonalną. Według nas, profesjonalizm w hodowli oznacza, że hodowca wyznacza sobie cele do osiągnięcia, które nie mają nic wspólnego z rozmnażaniem zwierząt dla celów komercyjnych. Do celów profesjonalnego hodowcy należy przede wszystkim hodowanie kotów zdrowych i wolnych od wad genetycznych, ale także obdarzonych wspaniałym charakterem oraz eksteriorowo (pod względem wyglądu) najbardziej zbliżonych do idealnych standardów rasy. Profesjonalny hodowca świadomie dobiera skojarzenia, tak aby uzyskać potomstwo jeszcze piękniejsze niż rodzice, a tym samym rozwijać rasę w określonym kierunku. Wymaga to od hodowcy między innymi ciągłego wzbogacania swej wiedzy, sprowadzania nowych linii hodowlanych, poszerzania puli genetycznej i wypróbowywania nowych skojarzeń. Dlatego profesjonalny hodowca, który odpowiedzialnie podchodzi do swoich zwierząt, wcześniej czy później stanie przed problemem zbyt dużej ilości kotów w hodowli. Każdy hodowca powinien wiedzieć, jaka jest maksymalna liczba kotów, którym będzie mógł poświęcić wystarczająco dużo czasu, uwagi i uczucia. Jeśli ta liczba zostanie przekroczona, odpowiedzialny hodowca stara się wybrać najlepsze koty do dalszej hodowli, a dla pozostałych znaleźć nowe domy – nazywamy to adopcją kota wycofanego z programu hodowlanego. Jeśli hodowca nie chce oddawać swych kotów do adopcji i zdecyduje się zachować je wszystkie u siebie, to już po kilku latach, z braku miejsca na nowe koty, będzie musiał zakończyć swą działalność hodowlaną i zamknąć hodowlę.

Z tych względów hodowcy co jakiś czas poszukują nowych, dożywotnich domów dla swoich kotów hodowlanych, które przeszły na kocią emeryturę. Nie robią tego dlatego, żeby „pozbyć się niepotrzebnych już zwierząt”, ale z wyżej opisanych powodów, oraz – przede wszystkim – dla dobra samych kotów. Koty żyjące w stadzie najczęściej ustalają między sobą określoną hierarchię, i w większości przypadków koty kastrowane spadają na dno tej hierarchii i mogą doświadczać dominacji, a nawet agresji ze strony tych kotów, które są wciąż aktywne płciowo.

Zmiana domu dla kota przechodzącego na emeryturę to sytuacja stresująca, nie tylko dla kota, ale także dla hodowcy, który wychował i opiekował się zwierzęciem przez kilka lat, poświęcił mu ogromne ilości czasu, uczucia i pracy. Każda taka wyprowadzka to ogromna dziura pozostająca w naszym sercu :( Jednak odpowiedzialny hodowca wie, że każdy kot zasługuje na spokojną emeryturę, gdzie będzie mógł być rozpieszczany i nie będzie doświadczać stresów związanych z życiem w zbyt dużym kocim stadzie. Dlatego od czasu do czasu możemy poszukiwać nowych – już dożywotnich – domów dla kotów, które zakończą swą karierę hodowlaną. Koty przeznaczone do adopcji będą przekazywane do nowego domu nieodpłatnie, tylko w zamian za pokrycie kosztów sterylizacji.

Jednak istnieje jeszcze jeden sposób, dzięki któremu kot hodowlany może od początku do końca mieszkać z jednym opiekunem, nie zmieniając domu, a jednocześnie przyczynić się do rozwoju rasy i hodowli. Uważamy, że ten sposób jest o wiele korzystniejszy dla samego zwierzęcia, bo przez całe życie mieszka z jedną rodziną, nie musi przechodzić przez stres zmiany domu. Chodzi o program pt. Rodzina Zastępcza (ang. foster home).

W programie tym oferujemy możliwość bezpłatnego wzięcia pod opiekę jednego z naszych kotów, od młodości, czyli już od wieku 3 miesięcy, od kociaka. Program ten jest idealny dla osób, które chciałyby posiadać kota rasowego z dobrej hodowli, ale przede wszystkim dla osób, które chciałyby choć raz w życiu przeżyć to fantastyczne doświadczenie, jakim jest odchowanie kociąt, ale nie mają zamiaru zakładać własnej hodowli. W krajach skandynawskich, w krajach Beneluxu oraz w Stanach Zjednoczonych ta forma współpracy z hodowcą jest bardzo rozpowszechniona. Program ten NIE JEST odpowiedni dla osób, dla których główną motywacją jest otrzymanie kota „za darmo”, bo nie mają odpowiednich funduszy na jego zakup. Koszt posiadania kota, to nie tylko koszt zakupu, ale także koszty codziennego utrzymania (dobre karmy, mięso, żwirek itd.), a przede wszystkim, w razie potrzeby, choroby czy wypadku, wysokie koszty weterynaryjne. Należy zdawać sobie z tego sprawę, biorąc pod opiekę kota, nieważne czy rasowego czy nierasowego, za opłatą czy za darmo: każde zwierzę generuje koszty, często niemałe. Dlatego rodziną zastępczą mogą zostać osoby, które kochają koty i naprawdę chcą podjąć się obowiązku, a jednocześnie wielkiej przygody odchowania miotu kociąt (z naszą stałą pomocą, zarówno doradczą jak i finansową – szczegóły opisane są poniżej).

Rodzina zastępcza dla jednego z naszych kotów jest początkowo tylko opiekunem, a kot jest w dalszym ciągu własnością hodowcy, ale po odpowiednim czasie i spełnieniu warunków określonych w umowie, rodzina zastępcza staje się pełnoprawnym właścicielem zwierzęcia. W umowie zostaną szczegółowo opisane warunki, prawa i obowiązki rodziny zastępczej i hodowcy. Mogą one wyglądać w ten sposób:

Rodzin zastępczych szukamy przede wszystkim dla kotek. Każda kotka mieszkająca u rodziny zastępczej będzie miała minimum jeden a maksimum trzy mioty kociąt. Kocięta są wychowywane zwykle przez rodzinę zastępcza w jej domu. Jeśli nie ma takiej możliwości i zostanie to ustalone z hodowcą – w wyjątkowych sytuacjach może to odbywać się w domu hodowcy. Hodowca przez cały czas utrzymuje stały kontakt z rodziną zastępczą, w szczególności w okresie ciąży i odchowywania miotu, hodowca cały czas służy radą, podejmuje wszelkie decyzje, a w razie jakichkolwiek większych kłopotów przekraczających możliwości rodziny zastępczej, hodowca wkracza osobiście z pomocą, by odciążyć rodzinę zastępczą od obowiązków. Np Hodowca może zabrać kotkę z kociętami do siebie na okres przezwyciężenia kłopotów, przykładowo na okres karmienia kociąt mlekiem z butelki co kilka godzin przez całą dobę. Rodzina zastępcza nigdy nie zostaje pozostawiona samej sobie w żadnej sytuacji związanej z kotką lub kociętami. Jeśli chodzi o ilość miotów do odchowania, to zarówno o kryciu kotki jak i ilości miotów (jeden, lub dwa, lub ewentualnie trzy) decyduje hodowca. Do tego czasu kotka pozostaje prawnie własnością hodowcy. W przypadku rezygnacji rodziny zastępczej z tego układu, kot powraca do hodowcy. Wszystkie koszty związane z kryciem, ciążą kotki oraz odchowaniem kociąt (pokarm, szczepienia, badania weterynaryjne itp. itd.) pokrywa hodowca. Wszystkie kocięta narodzone w rodzinie zastępczej będą wyłączną własnością hodowcy, chyba że umowa określi to inaczej.

Po zakończeniu zobowiązań hodowlanych kot podlega kastracji/sterylizacji i przechodzi dożywotnio na własność rodziny zastępczej. Tym samym, kot wychowuje się i żyje od początku do końca w jednym domu, ale przyczynia się do rozwoju hodowli i doskonalenia rasy.

Aby zostać rodziną zastępczą dla wspaniałego kota rasowego pochodzącego z naszej hodowli, należy spełniać następujące warunki:

- miejsce zamieszkania: nie dalej niż w promieniu maks. 200 km od Siewierza lub Krakowa

- dobre warunki mieszkaniowe dla kota – szczegółowo ustalone z nami (zabezpieczenie okien i balkonu itd.)

- warunki finansowe niezbędne do codziennego utrzymania kota (karmy, żwirki, zabawki, wizyty u weterynarza itp.). Hodowca będzie pokrywał wszystkie koszty tylko podczas ciąży i okresu odchowywania kociąt.

- podpisanie z nami odpowiedniej umowy cywilno-prawnej przygotowanej przez prawnika-specjalistę

Jeśli jesteście państwo zainteresowani udziałem w programie, czyli przyjęciem pod swój dach kota z naszej hodowli, a także odchowaniem kociąt, prosimy o kontakt, jeśli mailowo to w temacie proszę wpisać „Rodzina zastępcza”.

ragissa@gmail.com
tel. 0048/ 730-81-67-48

Mamy już spore doświadczenie z programem Rodzina Zastępcza, jak dotąd głównie pozytywne i pełne miłych niespodzianek. Nasze koty mieszkające w Rodzinach Zastępczych mają jak to się mówi „Życie jak w Madrycie”, są rozpieszczane i kochane, a kociaki tam wychowane są wzorowo zsocjalizowane. Niektóre z naszych kotek mieszkających w Rodzinach Zastępczych przeszły już na kocie emerytury, czyli przeszły zabieg kastracji i nie biorą już udziału w hodowli, ale za to nie musiały zmieniać domów, w których się wychowały. Kotki, które obecnie wciąż aktywnie biorą udział w programie Rodzina Zastępcza są przedstawione TUTAJ.