Bądź z nami / Be with us

          

  


 

Kolory i wzory

Wzory umaszczenia RAGDOLLA

Wszystkie ragdolle mają typ umaszczenia point (ze znaczeniami), ale dodatkowo mogą mieć także części ciała koloru białego. W zależności od rozmieszczenia i ilości koloru białego na kocie, u ragdolla wyróżniamy 3 wzory umaszczenia: colourpoint (czyt. kolorpoint), mitted i bicolour (czyt. bikolor).

 

COLORPOINT


Ragdolle o wzorze umaszczeniacolourpoint mają maskę, łapki, uszy i ogon (oznaczenia) w odpowiedniej odmianie barwnej, np. niebieskiej, brązowej (seal), czekoladowej, liliowej itd. Kolor reszty ciała jest odpowiednio jaśniejszy, jednak u colorpointów żaden fragment ciała nie może być biały. Dla przykładu, ragdoll w kolorze seal (brązowym) ma ciemnobrązowe znaczenia i beżowe (do jasnobrązowego) umaszczenie korpusu.

 

 

 

W kodzie EMS ragdolle colorpoint nie otrzymują specjalnego oznaczenia liczbowego (w przeciwieństwie do kotów brytyjskich, u których odmianę colorpoint oznacza się liczbą 33). Jest tak, ponieważ wiadomo, że wszystkie koty ragdoll są pointami (mają umaszczenie ze znaczeniami), a więc nie trzeba tego dodatkowo podkreślać w kodzie EMS. Wystarczy oznaczenie koloru, w kodzie EMS przedstawiane za pomocą liter.

 

 

 

 

 

 

MITTED


Ragdolle o wzorze umaszczeniamitted są bardzo podobne w rozłożeniu barw do colourpointów, różnią się jednak posiadaniem białych dodatków. Mitted musi mieć biały podbródek i biały pas na brzuchu ciągnący się od brody aż do ogona. Charakterystyczne dla mittedów są też słodkie białe skarpetki na przednich i białe podkolanówki na tylnych łapkach. Mittedy mogą mieć też niewielką białą kreseczkę na środku pyszczka, tzw. „blaze”. Ze względu na to, że końcówki łapek są białe, to ich poduszeczki są zawsze koloru różowego.

 

 

Mitted jest wzorem, który ma najbardziej restrykcyjny standard wystawowyspośród wszystkich trzech wzorów ragdolla, ponieważ wysokość białych skarpetek, oraz ilość bieli na brzuchu i twarzy kota są ściśle określone. Biel ta nie może być też poplamiona występowaniem koloru. A zatem najtrudniej wyhodować mitteda o idealnych znaczeniach wystawowych. Mitted jest też jedynym wzorem umaszczenia, który występuje TYLKO u rasy ragdoll, żadna inna rasa nie posiada takiego rozłożenia koloru i bieli. W kodzie EMS koty o umaszczeniu mitted oznaczamy liczbą 04. 

 

 

BICOLOUR (BIKOLOR)


Ragdolle o wzorze umaszczeniu bicolour posiadają największą ilość białego futra ze wszystkich trzech wzorów. Powinny one mieć min. 1/2 do max. 3/4 powierzchni ciała w kolorze, reszta powinna być biała. Uszy, maska i ogon – są jak u wszystkich ragdolli wyraźnie ciemniejsze od korpusu. Ich maska na pyszczku przecięta jest charakterystyczną, białą, odwróconą literą „V”.  Białe są również: klatka piersiowa, brzuch i wszystkie łapki. W zależności od uwarunkowań genetycznych, niektóre bicoloury mogą mieć także białe plamy na grzbiecie i białe uszy.

Brzuch cały biały bez plam. Preferowane są całe białe kończyny, chociaż akceptuje się kolor na jednej lub więcej nóg. Skóra na nosie powinna być koloru różowego. W kodzie EMS wszystkie koty typu bicolour oznacza się liczbą „03″.

 

 

 

Rysunek przedstawia możliwe wybarwienie bikolora – z białą plamą na plecach i bez, z częściowo wybarwionymi nogami (u ragdolla preferowane nogi białe w całości), z charakterystyczną bielą na twarzy. 

 

 

 

TABBY = LYNX = PRĘGOWANIE

Dodatkowym wzorem, występujących we wszystkich trzech odmianach opisanych powyżej, jest prążkowanie, u ragdolla zwyczajowo zwane lynx(lub tabby). Znakiem rozpoznawczym ragdolla tabby (lynx) są białe okularki wokół oczu oraz białe krawędzie uszu. Ragdoll lynx, którego znaczenia posiadają jaśniejsze prążki, wygląda jakby był w całości o wiele jaśniejszy niż jego brat w tym samym kolorze bez pręgowania (non-lynx).

Pręgowanie wszystkich kotów o typie ubarwienia point nazywane jest niekreślonym, oznaczane w kodzie EMS przy pomocy liczby 21.

 

 

 

 

 

 

 

Kolory RAGDOLLA

Ragdolle hoduje się obecnie w kilku kolorach umaszczenia. Najbardziej popularne to ciemnobrązowy (seal) i niebieski (blue). Trudne do wyhodowania i rzadkie kolory to czekoladowy i liliowy. Nowe kolory, uznane przez FIFe dopiero w 2005 r. to rudy, kremowy i ich pochodny szylkretowy.

Jak rozpoznać kolor ragdolla? Kolor najlepiej widać na uszach. Oczywiście maska (twarz), ogon, a także nogi również wybarwiają się na ten sam kolor co uszy, jednak na tych częściach ciała może to trwać nieco dłużej, przez co kolor może wydawać się jaśniejszy niż w rzeczywistości. Uszy (ich zewnętrzna, ofutrzona część) są najlepszym wyznacznikiem koloru ragdolla.